Ще 29 травня цього року на сесії Бердичівської міської ради депутати прийняли рішення про продовження договору оренди земельної ділянки ТОВ “Універмаг “Ювілейний”. Серед тих, хто голосував за прийняття такого рішення, був і голова фракція “Батьківщина” у Бердичівській міській раді Валерій Шелепа, який є власником названого універмагу. Фактично, депутат своїм голосом “за” сприяв прийняттю рішення на користь підприємства, до якого має пряме відношення.
Закон чітко говорить, що такі дії — очевидно корупційні і заборона на їх вчинення передбачена ст.172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення – “Вчинення дій чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів”, що тягне за собою покарання у вигляді накладення штрафу від двохсот до чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Зважаючи на ці обставини того ж дня на цій само сесії було озвучено депутатський запит на адресу голови постійної депутатської комісії з питань антикорупційної політики, а також керівника Бердичівської місцевої прокуратури з вимогою проведення перевірки за цим фактом та прийняття відповідного рішення в межах чинного законодавства.
За тиждень після цього автор запиту отримав відповідь з прокуратури про те, що його звернення направлене для розгляду та вжиття заходів до управління захисту економіки в Житомирській області ДЗЕ Національної поліції. І …все.
З часу описаних подій минуло майже три місяці. Незважаючи на очевидність правопорушення, вчиненого Валерієм Шелепою, до відповідальності він досі так і не притягнений. Принаймні, будь-які дані про це відсутні. Натомість, житомирська поліція взялася доводити не факт самого правопорушення та вживати заходів для покарання винуватця. Направивши кілька звернень до міської ради з вимогою отримання окремих документів та опитавши кількох посадових осіб, правоохоронці взялися за з’ясування питання: чи знав Валерій Шелепа, що він, як власник підприємства, не має права голосувати в його інтересах на сесії міської ради. При цьому, парадоксально — такі докази поліцейські вимагали у міської ради. Мовляв — чи повідомили про це депутата, чи ні?
Як би там не було, але вже за кілька днів — 28 серпня: останній день тримісячного строку, протягом якого правопорушника можна притягнути до адміністративної відповідальності за вчинення корупційного діяння. Те, що голова фракції однієї із найпотужніших українських партій Валерій Шелепа не знав, що на нього, як депутата, також поширюються всі корупційні обмеження — поліція так і не змогла досі. Очевидно, що якщо, нарешті й спроможеться це зробити, корупціонер все одно залишиться непокараним, тому що остаточне рішення прийматиме суд (якщо, звісно, до нього дійдуть матеріали поліції), на що у нього буде п’ятнадцять днів. Тож – до 28 серпня не встигнуть.
А відповідь на питання про те, чи знав Валерій Шелепа, що не мав права голосувати у інтересах власного підприємства, ніде шукати не треба було. Достатньо відкрити закон “Про статус депутатів місцевих рад в Україні” стаття 8 якого визначає, що депутату місцевої ради заборонено використовувати депутатський мандат в особистих інтересах, а положення статті 18 більш ніж чіткі – депутат місцевої ради зобов’язаний додержуватися Конституції та законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, регламенту ради та інших нормативно-правових актів, що визначають порядок діяльності ради та її органів. Тобто, у будь-якому випадку — депутат повинен, щонайменше, знати ці закони та підзаконні акти.
Все це, як мінімум, схоже на відверте і цілеспрямоване затягування перевірки окремими поліціянтами та покриття ними осіб, які вчиняють корупційні правопорушення. Свідоме чи через невідповідність займаній посаді — то вже питання до керівництва поліції.
Хоча, житомирські поліцейські вже зараз започаткували цікаву практику, надзвичайно корисну для адвокатів. Тепер, якщо їхнього клієнта, наприклад, спіймають на гарячому на місці, скажімо, вбивства, вони цілком справедливо можуть вимагати у правоохоронців доведення того, що цей клієнт не знав, що вбивати не можна…