Бердичівському бульвару вже понад сто років – його почали створювати ще наприкінці дев’ятнадцятого століття. За майже 120 років бульвар пережив і часи розквіту, і занепаду, які ледь не призвели до його повного знищення. У 60-70-х роках минулого століття він був справжнім символом Бердичева і став улюбленим місцем відпочинку – городяни називали його бердичівським Бродвеєм.
Але згодом за чиїмось розчерком пера прийнято ганебне рішення – бульвар у Бердичеві майже зруйнували: викорчували дерева, шлях заасфальтували, залишилася тільки невелика частина під зеленими насадженнями – від Центральної площі (раніше – Жовтневої) до тодішнього готелю «Дружба».
Та у 2003 році, за ініціативи новобраного міського голови Василя Мазура частину бульвару відновили – від «Дружби» до пивзаводу. Правда, не всі дерева «прижилися» одразу: незважаючи на те, що створювали новий бульвар ледь не всім містом, згодом знаходилися бажаючі поламати нові тендітні деревця.
Зрештою, нині новий бульвар став новою візитівкою міста: тут створено Алею спортивної слави Бердичева, починається він з арки, біля якої завжди фотографуються молодята та яку постійно знімають і демонструють у телесюжетах.
Проте, прийшло лихо до старого бульвару – постаріли каштани, які пережили і революції, і дві війни, і утвердження Незалежності. Свою чорну справу зробила каштанова міль, котра кілька десятиліть тому «емігрувала» до України з-за океану. За кілька років міль практично знищила дерева – більшість з них протрухлявіли зсередини, а листя починають скидати ще з червня.
Тому прийнято рішення робити поступову заміну зелених насаджень на старому бульварі. Півтора роки тому комунальники висадили тут чималу кількість червоних дубів. Однак, більша частина з них так і не пішла вгору: деякі не прижилися, всохнули, а багато городяни просто зламали забави ради.
Втім, зупиняти роботи ніхто не збирається. Протягом останніх днів на бульварі висадили 135 молодих лип. Заступник міського голови Сергій Онофрійчук розповів нашим журналістам, що роботи здійснювали працівники «Бердичівкомунсервісу», дерева замовляли у лісгоспі. При цьому, нині висаджені дерева ще й обгородили – аби городяни, які у вечірній час прогулюються бульвар і мають звичку виходити на дорогу не протореними доріжками, а де заманеться, бачили молоді дерева і випадково їх не зламали.
Планується, що після того, як липи приймуться і підуть у ріст, старі пошкоджені каштани викорчують.
Інна Солодка