Пройшло трохи більше місяця з того часу, як на території нашого міста в районі вулиці Низгірецької було виявлено труп лисиці, хворої на сказ. У зв’язку з цим було введено певні карантинні обмеження. І до цього питання відтоді більше не поверталися. Аж поки не з’явився ще однин, але вже набагато серйозніший привід для занепокоєння. У понеділок, 14 березня, вранці неподалік прохідної колишнього комбікормового заводу було виявлено труп собаки, який днем раніше привертав увагу мешканців мікрорайону неадекватною поведінкою. Шляхом проведення лабораторних досліджень зразків головного мозку тварини встановлено, що вона була хворою на сказ. Драматизму цій ситуації додає та обставина, що згаданий собака, хоч і вважався безпритульним, але був приручений людьми, які його постійно підгодовували. Вже відомо, що один чоловік, який одним із останніх контактував із твариною до того, як вона померла, вже почав отримувати курс антирабічних щеплень.
Через офіційно встановлений повторний, за відносно невеликий проміжок часу, випадок сказу, учора у міськвиконкомі терміново скликали протиепізоотичну комісію, яка мала вирішити, як діяти, щоб запобігти розповсюдженню захворюванню та створити для бердичівлян безпечні умови проживання.
В першу чергу слово надали представникам ветеринарної служби, яка в даному випадку має переважне право на проведення необхідних заходів. Але, відверто кажучи, нічого нового ветеринари не повідомили: зауваживши , що потрібно проводити щеплення тваринам, але вакцини наразі немає (її використали ще після встановлення першого випадку сказу), та ще на два місяці продовжити карантинні обмеження. Керівництво місцевого підрозділу ветеринарної медицини спочатку запропонувало діяти згідно інструкції, взагалі без жодної конкретики.
Але міського голову Василя Мазура така порада фахівців однозначно не задовольнила.
Помірних заходів, на думку мера, вкрай недостатньо. І повторний випадок виявлення сказу – цьому підтвердження. Собаки – тварини, яким властиві постійні міграційні процеси. І якщо вжиті заходи будуть недостатніми, то ситуація може вийти з-контролю. Чого не можна допустити в жодному випадку, категорично заявив Василь Мазур.
Нагадаємо, 8 лютого у Бердичеві, так само в районі Низірецької та прилеглих вулиць вже були введені певні карантинні обмеження. Але встановлення повторного випадку сказу (і не факт, що немає ще інфікованих тварин) доводить, що запропоновані тоді заходи виявилися неефективними, зауважив присутній на комісії депутат міської ради Віталій Березовенко.
Під час проведення засідання протиепізоотичної комісії подекуди у присутніх складалося враження, що ветеринарна служба виявилася не готовою до такого розгортання подій та, ймовірно, не оцінює реальної загрози. Більш рішучим та принциповим у своїй позиції був головний санітарний лікар Бердичева Валерій Биков. На його думку, у місті назріла серйозна ситуація. Щоб запобігти розповсюдженню сказу, у місті мають бути введені повномасштабні заходи, твердить Валерій Биков.
Наполягає на вжитті невідкладних та дієвих заходів і міська влада. Але розробити план дій однозначно мають фахівці. Як і здійснювати в подальшому контроль за його виконанням. Влада ж має знайти на його реалізації необхідні ресурси, в тому числі і фінансові, говорить Василь Мазур.
Цього разу висновки протиепізоотичної комісії не були формальними. Що зробити і хто за це буде відповідати визначили в окремому рішенні. Оскільки місто офіційно визнано загрозливою територією, це змушує вдаватися до радикальних мір. Зокрема, найближчим часом буде укладений договір із спеціалізованою організацію, що займеться відловом бродячих собак, яких будуть обстежувати, стерилізувати. До хворих та агресивних тварин застосують евтаназію. Акценти щодо того, яким має бути план дій, розставив заступник міського голови Сергій Онофрійчук. Конкретні пропозиції вніс особисто міський голова. У тому числі – жорстко, відповідно до закону, каратимуть керівників установ та організацій, які ігнорують виконання завтердженого плану заходів.
Враховуючи ситуацію, свою обачність мають виявити всі жителі міста. Якщо є хоча б найменші підозри щодо захворювання свійської чи бродячої тварини на сказ, і вам відомо про її місцезнаходження, повідомляйте про це у службу інформації міськвиконкому за номером телефону 15-05. І в жодному разі не зволікайте, якщо ви були покусані твариною. До речі, за словами головного лікарня ЦМЛ Лариси Бабікової, з початку цього року 7 бердичівлян отримали курс антирабічних щеплень через укуси безпритульних собак. Вакцина для людей є у достатній кількості.
А от для щеплення тварин – немає. Ветеринарна служба отримала таких доз лише 30% від потреби, і ті вже використані. Оскільки закупка цієї вакцини має відбуватися за кошти державного бюджету, відповідне питання про забезпечення нею у достатніх кількості, бердичівляни збираються підняти на рівні області, а якщо буде потрібно, то – і держави.