Бердичів показав себе як успішне та енергоефективне місто за два роки співпраці з Регіональним екологічним центом для Центральної та Східної Європи. За методологічної та фінансової підтримки цієї міжнародної організації на території Центральної міської лікарні було проведено капітальний ремонт (термомодернізацію) будівлі інфекційного корпусу.
Нагадаємо, у березні 2016 року Бердичів став одним із міст-учасників проекту LINК «Місцеві ініціативи задля сталого розвитку України», який здійснюється за підтримки Регіонального екологічного центру для Центральної та Східної Європи за рахунок коштів Уряду Норвегії. Проект реалізується у п’яти українських містах – Бердичеві, Івано-Франківську, Черкасах, Полтаві, Лубнах, Фастові та Ніжині.
В рамках проекту була підписана Угода про співпрацю між Бердичівською міською радою та Регіональним екологічним центром.
Спеціально створеною робочою групою, яку очолила заступник міського голови Таміла Павлішина, з допомогою міжнародних експертів, для нашого міста було розроблено План дій в галузі довкілля та енергетики. Це дозволило систематизувати вже проведену роботу у сфері енергоефективності, визначити пріоритети на майбутнє та відкрило шляхи для залучення коштів міжнародних та вітчизняних інвесторів.
У переліку визначених для міста ключових проблем у сфері енергоефективності: висока затратність енергоносіїв по будівлях муніципального сектору та житлових будинках; втрати теплової енергії; недостатня частка поновлювальних джерел енергії; неефективність існуючої системи моніторингу споживання енергетичних ресурсів; висока енергозатратність подачі питної води; висока затратність та низька ефективність роботи системи очистки стічних вод; недостатня поінформованість населення з питань енергоефективності та застосування альтернативних джерел енергії. Усе це лягло в основу переліку заходів, виконання яких і буде кінцевим результатом впровадження Плану дій. Серед таких заходів – утеплення будівель шкіл та дитячих садочків, міського плавального басейну, продовження цієї роботи в Центральній міській лікарні; модернізація котелень, тепло- і водомереж, обладнання на каналізаційних насосних станціях; стимулювання ОСББ до впровадження енергозберігаючих заходів; подальше облаштування контейнерних майданчиків закритого типу для збору твердих побітових відходів; встановлення системи керування зовнішнім освітленням тощо.
Кошти на реалізацію одного із цих заходів Бердичів отримав в рамках проекту LINК. Йдеться про суму у 30 тис.євро – це грант від РЕЦ, який був витрачений на проведення термомодернізації інфекційного відділення лікарні. Рівноцінну суму – це близько мільйона гривень – міська рада виділила на цей же об’єкт в якості співфінансування. Такими були вимоги міжнародної організації.
Днями експерти РЕЦ – Кайді Тінгас, Олександра Халаїм та Альона Пренковська – відвідали Бердичів з моніторинговою місією. Щоб ознайомитися з проектною та фінансовою документацією; подивитися, як були використані кошти і оцінити ефективність такого капіталовкладення.
За словами керівництва та працівників міської лікарні, проведення заходів з термомодернізації в інфекційному відділенні дозволило не лише поліпшити загальний вигляд і стан будівлі, але і покращити тепловий режим всередині приміщення і при цьому ще й досягти економічного ефекту.
Міжнародні експерти високо оцінили те, що Бердичів орієнтований на енергоефективність і вже має в цьому напрямку певний досвід. Місто йде від малого до великого: починали із заміни вікон та дверей в школах та дитсадках, і поступового дійшли до таких серйозних об’єктів як спортивна школа ім.Лонського, Центр первинної медико-санітарної допомоги – де основний акцент було зроблено на збереження теплоносія шляхом утеплення приміщень. Значна увага приділяється і модернізації котелень.
Представники Регіонального екологічного центу переконалися, що в питаннях енергоефективності бердичівляни дійсно не новачки. Місто знає, в якому напрямку рухатися, а головне, для чого це потрібно. Експерт РЕЦ Олександра Халаїм відзначила, що Бердичів з-поміж семи міст-учасників LINК є лідером в реалізації грантового проекту. Історія цього успіху незабаром з’явиться на міжнародному сайті РЕЦ.
На скільки проект LINК «Місцеві ініціативи задля сталого розвитку України», який здійснюється за підтримки Регіонального екологічного центру для Центральної та Східної Європи за рахунок коштів Уряду Норвегії, був важливим для Бердичева. Про перспективи співпраці з міжнародними донорами у майбутньому і подальші орієнтири міста в галузі довкілля та енергетики під час зустрічі з експертами РЕЦ розповів мер Василь Мазур. За його словами, місто готове надалі рухатися у цьому напрямку, зокрема співпрацювати з Регіональним екологічним центром та реалізовувати більш масштабні проекти.