Магія цифр: через піввідсотка із необхідних дев’яноста, це при тому, що йому винні 15 мільйонів, бердичівляни ледь не залишилися без тепла у листопад. Заплутано? Ні краплі.
Стосунки державного підприємства “Нафтогаз України” із теплопостачальними організаціями побудовані цікавим чином: для того, аби підприємства, які централізовано опалюють житлові будинки, отримали газ від нафтогазовиків, вони повинні здобути ліміт на наступний період від “Нафтогазу” – так звану номінацію.
Для того, аби отримати цей ліміт, теплоенергетики повинні здійснити передоплату за газ у розмірі, щонайменше — 90%. Якщо цього не зробити — номінації не буде, а з нею — і газу, який і використовується при виробленні тепла. Справедливості заради, слід відзначити, що ліміт можна отримати і без цієї дев’яностовідсоткової проплати. Але тоді до вартості газу, який постачатиме “Нафтогаз”, треба застосовувати коефіцієнт 2,5. Тобто — заплатити за нього у два з половиною рази більше, ніж він коштує насправді.
Отака от ситуація склалася у Бердичеві: вже минулого тижня стало відомо, що у листопаді городяни можуть залишитися без тепла, бо місцеве теплоенерго змогло проплатити за газ “лише” 89%. Та ця різниця у 1% на газовиків не діяла, вимагали повного виконання їхніх норм. Більше того, наприкінці минулого тижня у Бердичеві вже навіть відключили кілька котелень від газопостачання.
Керівництву міста, після кількох візитів до Києва та проведених перемовин, зуміло домовитися про часткове відстрочення дати платежу — до понеділка. За цей час вдалося, мобілізувавши всі ресурси “Бердичівтеплоенерго”, частково проплатити необхідної суми, але “борг” у піввідсотка залишався.
Саме тому на початку цього тижня депутати міської ради зібралися на позачергову сесію і одноголосно, за кілька хвилин, прийняли рішення про надання “Бердичівтеплоенерго” одного мільйона гривень фінансової підтримки для того, аби підприємство змогло розрахуватися з “Нафтогазом України”.
Отже, проблему на сьогодні вирішено. Та чи не повториться вона знову — залежить від кожного з нас. Бо теплоенерго не розраховується з газовиками не тому, що не хоче, а через численні борги споживачів перед ним. Нині держава винна кілька мільйонів гривень “Бердичівтеплоенерго” за різницю у тарифах. Але найбільший борг — у населення, яке винне теплопостачальникам понад 15 мільйонів гривень. Як розраховуватимемося за тепло, таке його й матимемо.