n1У четвер стало відомо, що депутати Бердичівської районної ради мають намір виділити з районного бюджету по 150 тисяч гривень на виплату премій та допомог на поліпшення соціально-побутових умов для працівників апаратів районних ради та державної адміністрації. Такі цифри були озвучені під час засідання постійної профільної бюджетної комісії, яка передувала проведенню сесії.
За словами представників органів місцевої влади, працівники апаратів і ради, і РДА заробітну плату отримують вчасно. Голова райадміністрації Едуард Томашевський розповів, що його заробітна плата становить майже 13 тисяч гривень — оклад у 8615 гривень і надбавка за вислугу років у розмірі 50% (це — близько чотирьох тисяч трьохсот гривень). Правда, відзначив, що доплату за ранг державного службовця досі не отримує, бо з травня, коли почав діяти новий закон про державну службу, досі не визначено, які ранги у голів райдержадміністрацій. При цьому, ще отримує пенсію військового пенсіонера у понад дві тисячі гривень.
У голови районної ради Максима Самчика офіційний середньомісячний дохід дещо скромніший — близько 6700 гривень. Принаймні, за його словами.
У звичайних працівників райадміністрації заробітні плати значно менші. На засіданні комісії було озвучено дані про те, що середня зарплата спеціаліста РДА становить 2400 гривень.
У будь-якому випадку, ні рядові працівників апаратів ради і адміністрації, ні їхні керівники премій не отримують. Принаймні, так наголошувалося під час засідання комісії. Хоча, коли йшли у відпустку — отримували матеріальну допомогу на оздоровлення.
Саме тому, аби стимулювати працівників, хоч якось збільшити їхні доходи, розповідає голова РДА Едуард Томашевський, у районній державній адміністрації було скликано спеціальну нараду, на якій було прийнято рішення про те, що всі, без винятку, працівники цього органу державної влади мають отримати до кінця року матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань. У розмірі середньомісячної заробітної плати. А разом з ними — і праівники апарату районної ради. Саме для цього і пропонується виділити по 150 тисяч гривень на кожен із названих органів влади та самоврядування.
Невідомо, як і хто рахував, чому з’явилася цифра саме у 150 тисяч гривень, але виходить досить цікава картина. Нині, за словами Едуарда Томашевського, в апараті райдержадміністрації працює 97 штатних працівників. При цьому, йому самому належить отримати вказаного виду допомоги близько 14 тисяч гривень. Тобто, якщо взяти суму у 150 тисяч, яку планують виділити з районного бюджету, відняти від неї допомогу голові РДА, на кожного працівника апарату прийдеться, приблизно, по одній тисячі чотириста сімнадцять гривень, що значно менше середньомісячної зарплати спеціалістів райадміністрації.
Натомість, у апараті районної ради, за словами її голови Максима Самчика, працює тринадцять осіб. Таким чином, кожен з них отримає матеріальної допомоги більше десяти тисяч гривень (виходячи із загальної цифри у 150 тисяч), що значно вище їх середньої зарплати. При цьому, зважаючи на те, що у самого Максима Самчика заробітна плата не надто велика, працівники апарату райради озвучили на засіданні комісії як збільшити його дохід. Для цього планується виплатити йому 100% премії від середньої зарплати (6700 гривень), і стільки ж видати йому матеріальної допомоги. Виходить цифра у понад тринадцять тисяч гривень.
У той же час, за словами Тетяни Войцехівської, начальника фінансового відділу РДА, які вона так само озвучила на засіданні комісії, нині районна влада потребує три мільйони шістсот тисяч гривень на виплати по обов’язкових видатках на освіту, медицину. Зокрема, вчителі у Бердичівському районі, замість 20% надбавки за престижність професії, передбаченої законом, отримують лише 5%, аванс, замість визначених 500 гривень отримують у розмірі лише 50-200 гривень.
То чи є нині доречним питання додаткових виплат працівникам апаратів ради і адміністрації, чи краще ці триста тисяч спрямувати на доплати вчителям? Таке питання членам бюджетної комісії і безпосередньо головам ради і РДА задала депутат Софія Томашевська. Критичні зауваження колеги голова районної ради Максим Самчик сприйняв у штики і звинуватив Софію Томашевську ледь не у провокації, підтвердженням чому має бути візит на засідання комісії журналістів. Едуард Томашевський, у свою чергу, помітивши, що може розгорнутися соціальний скандал, поспішив заявити, що готовий відмовитися від отримання матеріальної допомоги. Максим Самчик у боргу не залишився і заявив те само, сказавши, що цю ідею Едуард Томашевський “зняв у нього з язика”.
У свою чергу, член бюджетної комісії депутат районної ради Людмила Колесник запропонувала вказані 300 тисяч гривень спрямувати на виплати освітянам, а не чиновникам.
Зрештою, питання про виділення коштів на виплати матеріальних допомог працівникам апаратів ради і адміністрації було поставлено на голосування. І тут… Проект рішення не знайшов підтримки: шість із семи присутніх членів комісії взагалі не захотіли брати участі у голосуванні, у тому числі — Едуард Томашевський. Лише Людмила Колесник проголосувала проти. Розуміючи, що проект рішення не пройшов, ініціативу у свої руки взяв Максим Самчик і звертаючись до Едуарада Томашевського, дорікнув йому у тому, що як може бути: голова РДА, котрий сам розробляв проект рішення, тепер відмовляється голосувати за нього. Очевидно, що аргументи і гнівний тон Максима Самчика (а може — там були навіть і якісь домовленості?), подіяли не тільки на Едуарада Томашевського, але й інших членів комісії. Після того, як проект рішення був повторно поставлений на голосування, шість із семи депутатів проголосували за винесення його на розгляд сесії (Людмила Колесник була проти). Цього виявилося достатнім для прийняття рішення.
Тож, як буде далі — слідкуватимемо за перебігом подій. Максим Самчик вже заявив, що на сесії за проект рішення не голосуватиме, бо таким чином у його діях буде наявний конфлікт інтересів, адже рішення стосується і виплати допомоги особисто йому. Водночас, саме Максим Самчик наполягав на тому, аби Едуард Томашевський узяв участь у голосуванні як член бюджетної комісії, переконуючи його у тому, що в діях голови РДА (він же є і депутатом районної ради) — жодного конфлікту інтересів. Незважаючи на те, що рішення стосується і виплати допомоги Едуарду Томашевському.