Минулого тижня у чеському місті Карлові Вари закінчився міжнародний кінофестиваль, на якому головний приз конкурсної програми “Від Сходу до Заходу” здобув фільм українського кінорежисера Єви Нейман “Будинок з башточкою”. На перший погляд, це новина, яка може зацікавити хіба що гурманів кіномистецтва або ж запоріжан, звідки родом Єва Нейман, чи одеситів, де й знімався цей фільм.
Проте, насправді, згадана подія має безпосереднє відношення і до Бердичева, і до його мешканців. Причин цьому кілька. Найперша — фільм розповідає про події, які відбувалися саме у Бердичеві у до- та післявоєнні роки. За сюжетом фільму, мати з 8-річним сином повертаються з пошуків репресованого батька в Україну. Починається війна і потяг прямує в евакуацію. Дорогою жінка заражається тифом і помирає. Остання настанова, яку вона дає своєму сину: повернутися у рідне містечко, знайти вулицю і будинок, де вони раніше жили. Орієнтиром для хлопчика мав бути старий будинок з башточкою.
Нібито, про Бердичів тут немає згадки. Проте, стрічка “Будинок з башточкою” знята за автобіографічним одноіменним оповіданням Фрідріха Горенштейна. Його батька - професора політекономії - 1935-го заарештували і за два роки розстріляли. Під час війни його мати - директор будинку для малолітніх порушників Енна Прилуцька - з маленьким сином вирушила з Бердичева в евакуацію, але померла в дорозі під Оренбургом. Фрідріх жив у дитячому будинку, а після війни - в сім’ї рідних сестер його матері Злоти та Рахіль в Бердичеві, де провів більшу частину свого дитинства. Тож фільм “Будинок з башточкою” - це розповідь про дитинство Фрідріха Горенштейна, яке він прожив у Бердичеві.
Поміж іншим, “Будинок з башточкою” - це не перше “знайомство” Єви Нейман як з творчістю Фрідріха Горенштейна, так і з Бердичевом. Городяни, мабуть, пам’ятають, як шість років тому у нашому місті режисер, тоді ще абсолютний початківець, знімала дебютну для себе картину за
твором Фрідріха Горенштейна “Біля річки”, головні ролі в якій зіграли Ніна Русланова та Марія Поліцеймако. Той, хто згодом переглядав фільм, обов’язково впізнав бердичівські краєвиди. Сама ж картина, хоч і була найпершою роботою Єви Нейман, здобула безліч міжнародних нагород.
І от нове кіно Єви Нейман знову тісно пов’язане з Бердичевом, і — нова перемога!
Що не кажіть, а благодатний у нас край, котрий допомагає досягати успіхів у житті. Адже Фрідріх Горенштейн (твори якого принесли успіх Єві Нейман), хоч і не народився у нашому місті (він уродженець Києва), цілком справедливо може вважатися бердичівлянином — саме у нашому місті він виховувався й отримав вдалий старт у майбутнє. І, ймовірно, письменник був вдячний за це бердичівлянам, життю і побуту яких він присвятив не тільки оповідання “Будинок з башточкою”, але й низку інших творів. Серед них можна виділити і п’єсу “Бердичів”. До речі, Єва Нейман стала не першою, хто почав екранізувати твори Фрідріха Горенштейна — за його оповіданнями, розповідями та романами знято чимало фільмів. У тому числі - “Соляріс” Андрія Тарковського, “Раба кохання” Нікіти Міхалкова, “Сьома куля” Алі Хамраєва, “Комедія помилок” Вадима Гаузнера...
|
Коментарі
RSS стрічка коментарів цього запису