Минулої п’ятниці у Бердичеві відбулось позачергове виїзне засідання обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій. Ключовим питанням, яке розглядалося на засіданні комісії, стало вирішення питання ліквідації наслідків надзвичайної ситуації, яка склалася на території Бердичева та району внаслідок градопаду 21 вересня.
Нагадаємо, що град, який випав на Бердичівщині 21 вересня, пошкодив дахи житлових будинків і прибудов, соціальних об’єктів (школи, дитсадки, лікарні), вікна у будівлях та навіть автомобілі. Розмір збитків лише у Бердичеві оцінюють щонайменше y 70 мільйонів гривень. І це – лише вартість покрівельних матеріалів, без врахування затрат на самі ремонтні роботи. Окрім Бердичева, надзвичайно сильно постраждали Гришківці, Скраглівка, Райки, Швайківка Бердичівського району.
За словами заступника міського голови Сергія Онофрійчука, у Бердичеві на сьогодніщній день зареєстровано 3200 заяв від постраждалих мешканців. У Бердичівському районі, стверджує голова РДА Едуард Томашевський – 1546 заяв. Але звернення від людей і досі надходять. На місцях створено робочі групи, які у формі виїзних засідань фіксують пошкодження об’єктів та складають відповідні акти-заключення.
Допомога вже надається. У першу чергу – інвалідам I-II груп, багатодітним родинам, сім’ям загиблих та поранених учасників АТО, одиноким людям. Сергій Онофрійчук повідомив, що в місті вже замінено пошкоджене скло на багатьох об’єктах та шиферні покрівлі. У Бердичівському районі перекрито дах у будинках двадцяти дев’яти сімей, в трьох – триває робота, замінено вікна, надано 2600 листів шиферу інвалідам I-II групи, сім’ям учасникам бойових дій.
Співдоповідачем на засіданні виступив начальник управління цивільного захисту населення облдержадміністрації Сергій Безносюк. За його словами, нині важливо підготувати експортні висновки служби надзвичайних ситуацій по стихійному лиху. Адже отримання допомоги від держави – це важка робота, і за ці кошти потрібно буде прозвітувати.
Враховуючи, що на попередньому засіданні цієї комісії, яке відбулося 29 вересня, не був готовий повний пакет документів, звітне засідання мало визначити рівень надзвичайної ситуації, яка склалась внаслідок стихійного лиха в м.Бердичеві та районі.
Зважаючи на всі обставини та наявний пакет документів, одноголосним рішенням комісія надала статус регіонального значення стихійному лиху, яке сталося 21 вересня на Бердичева. Це дає можливість звернутись за допомогою до Кабінету Міністрів України і в подальшому отримати підтримку від держави. Щодо ситуації у Бердичівському районі, то там ще триває збір повного пакету документів для надання остаточної оцінки лиху.
Міський голова Василь Мазур подякував народному депутату Олександру Ревезі, підприємцям та благодійникам за допомогу людям, які постраждали від градопаду. Закликавши всіх до співпраці, мер закликав всіх, хто надав ту чи іншу допомогу постраждалим, повідомляти про такі випадки у міську раду. Це дасть можливість координувати дії та унеможливить зловживання і створить умови, в яких кожен отримає допомогу в залежності від потреби.
Водночас, голова Житомирської облдержадміністрації Ігор Гундич подякував бердичівській владі та рятівникам, які не дивлячись на те, що й самі нещодавно постраждали від стихії, першими відгукнулись на лихо в Калинівці і прихистили у місті 250 людей.
Інна Солодка