У Бердичівській міській раді зареєстровано проект рішення про звернення до Верховної Ради України з приводу подальшої долі коледжів. Їх на території міста нині є три – Бердичівський коледж промисловості, економіки та права (заснований у 1903 році), Бердичівський педагогічний коледж (заснований у 1923 році) та Бердичівський медичний коледж (заснований у 1930 році). Щороку у цих навчальних закладах здобувають вищу освіту тисячі студентів, працевлаштовані сотні мешканців міста.
Значна частина випускників вказаних коледжів, які є бердичівлянами, у подальшому працевлаштовуються на підприємствах, в установах, організаціях, розташованих на території м.Бердичева, або, після продовження навчання в учбових закладах вищого рівня, повертаються до міста Бердичева, отримуючи тут роботу. Існування вищих навчальних закладів у місті Бердичеві важливе і для батьків у контексті того, що не всі з них мають можливість забезпечити гідні умови навчання та проживання своїх дітей у інших населених пунктах.
Однак, з прийняттям у 2014 році нового закону «Про вищу освіту» статус коледжів має бути змінений. Зокрема, відповідно до положень статті 28 вказаного закону, «коледж – галузевий вищий навчальний заклад або структурний підрозділ університету, академії чи інституту, що провадить освітню діяльність, пов’язану із здобуттям ступенів молодшого бакалавра та/або бакалавра, проводить прикладні наукові дослідження. Коледж також має право здійснювати підготовку фахівців освітньо-кваліфікаційного рівня молодшого спеціаліста». Однак, незважаючи на те, що цей закон прийнятий вже понад два роки тому, чіткого механізму зміни статусу коледжів з їх нинішнього правового становища до визначеного ст. 28 Закону України «Про вищу освіту» не існує.
Водночас, відповідно до Розділу XV Прикінцевих та Перехідних положень Закону України «Про вищу освіту» зазначено, що освітня діяльність за освітньо-кваліфікаційним рівнем молодшого спеціаліста, що провадиться вищими навчальними закладами (у тому числі – коледжами) і започаткована до набрання чинності цим Законом, продовжується у межах строку навчання за певною освітньо-професійною програмою з видачею державного документа про вищу освіту встановленого зразка – диплома молодшого спеціаліста. Останній прийом на здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня «молодшого спеціаліста» проводився у 2016 році.
«Наразі у коледжах мала б розпочатися підготовка до нового навчального року, у тому числі – вступної кампанії. Проте, коледжі позбавлені такої можливості, оскільки їх правовий статус вже понад два роки залишається невизначеним, а приймати абітурієнтів на навчання за освітньо-кваліфікаційним рівнем «молодший спеціаліст» у 2017 році вони, згідно діючої редакції Закону України «Про вищу освіту, вже не мають права. Це призведе до скорочення чисельності штатів працівників навчальних закладів (як наслідок – виникнення соціальної напруги у Бердичеві та інших населених пунктах, в яких знаходяться коледжі (у зв’язку з втратою робочих місць), а у подальшому – до закриття коледжів. Натомість, чинна редакція Закону України «Про вищу освіту» передбачає, навпаки – підвищення викладацького рівня коледжів, що в умовах потенційного закриття цих навчальних закладів зробити буде неможливо», – розповідає автор проекту рішення Бердичівської міської ради голова фракції «Солідарність» Віталій Березовенко.
За словами депутата, нині на розгляді у Верховній Раді України знаходиться законопроект «Про внесення змін до Закону України «Про вищу освіту» (щодо освітньо-кваліфікаційного рівня «молодший спеціаліст») (реєстраційний номер 5240), який передбачає надання можливості коледжам здійснювати підготовку фахівців за освітньо-кваліфікаційним рівнем «молодший спеціаліст» до визначення їх статусу та віднесення до відповідного рівня вищої освіти. На думку авторів законопроекту, доцільним є внесення змін до Прикінцевих та Перехідних положень Закону України «Про вищу освіту», відповідно до яких останній прийом на здобуття вищої освіти за освітньо-кваліфікаційним рівнем молодшого спеціаліста проводиться у 2020 році, а не у 2016 році, як передбачено у чинній редакції Закону України «Про вищу освіту». Проте, досі вказаний законопроект не прийнятий. І це велика проблема, бо коледжі вже мають розпочинати вступну кампанію. Очевидно, що прийняття закону – це компетенція не місцевих депутатів, а парламентарів. Але й мовчки чекати, доки щось вирішиться (якщо вирішиться?), у Бердичеві теж не збираються. Саме тому й було розроблено проект рішення про звернення до Верховної Ради, відзначає Віталій Березовенко.
«Виходить певний нонсенс. Торік держава передала на утримання міста одразу три ПТУ, на що з міського бюджету було виділено понад двадцять мільйонів гривень. За ці кошти ми у Бердичеві могли б поліпшити якість дорожнього покриття, відремонтувати приміщення дитячої поліклініки чи добудувати дитячий садок на Червоній Горі або вкласти їх у реконструкцію водопровідної мережі. А тепер у бердичівлян ще й хочуть «забрати» коледжі, які мають не тільки соціальне значення, але й суттєво впливають на економічний розвиток міста, його статус взагалі. Свого часу у Бердичеві вже було закрито педагогічний інститут, що миттєво відобразилося на розвиткові міста. Чекати, доки таке станеться з коледжами, ми не будемо», – говорить Віталій Березовенко.
Тому автори проекту рішення міської ради пропонують колегам звернутися до парламенту з вимогою підтримати вказані запропоновані зміни щодо продовження до 2020 року прийому абітурієнтів на здобуття освіти за кваліфікацією «молодший спеціаліст». Цей законопроект є нагальним та актуальним, що дозволить запобігти втраті механізму підготовки вкрай важливої середньої ланки фахівців, збереже навчальні заклади та робочі місця для їх працівників, дасть можливість уникнути соціальної напруги у місті Бердичеві.
Разом з тим, у Бердичеві вважають за доцільне якнайшвидше розробити чіткий і зрозумілий механізм зміни та врегулювання статусу коледжів з їх нинішнього правового становища до визначеного ст. 28 Закону України «Про вищу освіту», як на законодавчому, так і підзаконному рівні, що знаходиться у межах компетенції та повноважень Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України.

Поділіться цікавинкою з іншими