Фото з сайту Бердичівської РДА

У понеділок Президент України Петро Порошенко задовольнив прохання голови Бердичівської РДА Едуарда Томашевського про звільнення з посади, підписавши відповідне розпорядження. Нагадаємо, 22 січня цього року Едуард Томашевський написав заяву про звільнення з посади.
Пізніше очільник району, у інтерв’ю одному з місцевих ЗМІ, а у подальшому — і під час спеціально скликаної прес-конференції, розповів про мотиви свого звільнення. Зокрема, за словами Едуарда Томашевського, його кудись запросили (куди — не уточнив) і сказали написати заяву на звільнення. Причина — півторарічна боротьба з ним з боку народного депутата України Олександра Ревеги через “різне між ними розуміння Конституції”. Правда, жодного факту непорозумінь Едуард Томашевський не назвав, так само як і не вказав, з чийого боку “розуміння Конституції” було більш конституційним.
Не минув вже колишній голова Бердичівської РДА і нагоди похизуватися своєю діяльністю на своєму посту. “У Бердичівському районі за три роки багато чого зроблено”, – розповів Едуард Томашевський. Правда, що дійсно конкретно зроблено і чи доброго, чи поганого — він не уточнив.
Натомість, саме результати роботи Едуарда Томашевського на посаді голови Бердичівської РДА і є реальною причиною його звільнення. На це наштовхують його ж слова про те, що його запросили і запропонували написати заяву на звільнення. Як правило, таке буває у двох випадках: коли працівник показує вкрай низькі результати своєї роботи або ж прокрався на посаді. Аби не псувати йому подальшу кар’єру, роботодавець часто йде на зустріч і пропонує написати “добровільно” заяву про звільнення.
Нагадаємо, три роки тому, коли тільки йшла мова про призначення голови Бердичівської РДА, у Бердичівському районі було проведено громадські слухання з цього приводу, на яких кандидати на посаду висловлювали своє бачення району, а люди обговорювали можливі кандидатури та висловлювали власні претензії і побажання на їхню адресу. Тоді, представляючи під час громадського обговорення кандидатуру Едуарда Томашевського, заступник голови Житомирської ОДА Ярослав Лагута відзначив наступне: “Бердичівський район, який завжди був успішним – від суспільного життя до економічного розвитку, за останній рік, на жаль, став виглядати набагато гірше на тлі Житомирської області. Наприклад, у 2014 році Бердичівський район у області зайняв 18 місце. У той час, як у 2013-му році входив до трійки лідерів. Це говорить про те, що щось не так, щось не допрацьовується. У всіх галузях промисловості Бердичівський район значно знизив свої показники. Щось треба виправляти у підходах до керівництва району. Якщо один район починає різко спадати вниз – то треба змінювати щось саме в цьому районі”.
І дійсно, за підсумками 2014 року Бердичівський район різко скотився донизу з лідируючих позицій — одразу на 18 місце. Відзначимо, що рейтингові місця районів та міст визначаються за офіційним “Моніторингом та оцінкою результативності районних державних адміністрацій та виконкомів рад міст обласного значення”, який формується уповноваженими органами кожні три місяці на основі офіційних статистичних даних. Прийшовши на посаду голови Бердичівської РДА (офіційне призначення відбулося 31 березня 2015 року), Едуард Томашевський зробив майже неймовірне: за його каденції район, за підсумками 2015 року, знову стрімко піднявся у рейтингах і посів почесне четверте місце. Та вже наступного року розпочалося плавне опускання донизу: за підсумками 2016 року Бердичівський район — тринадцятий, а після 9 місяців 2017 року (річний “Моніторинг” нині ще формується) — чотирнадцятий.
Тож, очевидним є суттєве погіршення роботи Бердичівської РДА на тлі інших районів Житомирської області. При цьому — не ситуативне, а системне, що й підтверджують вказані вище дані “Моніторингу”. Очевидно, що чекати, доки розвиток Бердичівщини досягне свого дна, ніхто не став. Тому й запропонували Едуарду Томашевському добровільно піти з посади.
А до чого тут народний депутат? Звісно, що миритися з таким станом речей у Бердичівському районі, який входить до його округу, та безгосподарності з боку керівництва РДА Олександр Ревега не міг.
Примітна деталь. Під час згаданої прес-конференції Едуард Томашевський наголосив: “Багато чого не вдалося зробити для того, щоб район вижив. Насправді, які б не були доходи в районі, якщо видатки будуть перевищувати доходи, то район буде вмирати. Сьогодні оптимізація не проведена, адже з політичної точки зору це погана ідея. Але якщо ми хочемо рухатися вперед, то на всіх щаблях повинні говорити не за те, як ми роздаємо зарплати, а за те, що ми скорочуємо видатки”.
Як вдавалося Едуарду Томашевському скорочувати видатки у районі, а не говорити за те, як роздавали зарплати, красномовно свідчить його декларація за 2017 рік. Згідно цієї декларації, у 2017 році Едуард Томашевський заробив у райдержадміністрації майже триста тисяч гривень (точніше – 297 тисяч 820 гривень). Тобто, його щомісячна заробітна плата становила майже 25 тисяч гривень. І це — не рахуючи отриманої пенсії у понад 25 тисяч гривень.