У середу депутати міської ради зібралися на позачергову сесію. Приводом для її скликання став розгляд двох ключових питань — про надання матеріальної допомоги постраждалим внаслідок великої пожежі, котра трапилася 13 травня, та відшкодування різниці у тарифах комунальному підприємству “Водоканал”.Відзначимо, що 13 травня у гуртожитку про другому провулку Червоному сталася велика пожежа, внаслідок якої частина помешкань вигоріла, частина була залита засобами для гасіння, внаслідок чого у людей постраждало майно.
Саме тому люди звернулися до міської ради з проханням виділити їм матеріальну допомогу на проведення ремонтних робіт. Було створено відповідну комісію, до складу якої увійшли фахівці різних галузей, котра спільно визначила суму збитку у кожному індивідуальному випадку, розповідає заступник міського голови Сергій Онофрійчук.
Суми матеріальної допомоги — різні від однієї тисячі двохсот гривень до чотирьох з половиною тисяч гривень. Це ті господарі, кімнати яких постраждали найменше. Стосовно ремонту помешкань, які опинилися в епіцентрі вогню, їм ремонтуватимуть за бюджетний кошт, відзначає Сергій Онофрійчук.
Так було в Україні в усі часи — у випадку стихійного лиха постраждалим допомагали усім миром. Можна зрозуміти людське горе і допомагати їм треба обов’язково. Але тут з’ясувалася цікава деталь: окремі постраждалі є злісними неплатниками за комунальні послуги. У декого борги тільки за опалення сягають і 20, і 40 тисяч гривень, за смітття — понад тисячу гривень. Платять справно тільки за електроенергію, бо знають, що як тільки виникне борг — відключать.
Втім, рішення про надання допомоги цього разу депутати прийняли одноголосно, хоч і з певними сумнівами стосовно доцільності виділяти допомогу боржникам.
Від першого питання перейшли до другого — про відшкодування різниці у тарифах бердичівському водоканалу. Причини такого рішення — вимоги кредиторів припинити постачання підприємству електроенергії, що автоматично призведе до відключення води у всьому місті. Скільки б заходів з енергозбереження не вживав водоканал, суттєво зекономити не вдається через постійне зростання вартості електроенергії для підприємств. Виходить — споживають менше, але платити мають щоразу більше.
Додала проблем у водоканалу (і не лише у нього, але й в інших підприємств, котрі надають житлово-комунальні послуги) монетизація субсидій, яка розпочалася навесні. Раніше підприємство мало близько 600 тисяч гривень “живими” коштами, які отримувало від держави в кості компенсації за субсидії, котрі отримують громадяни. Та в останні місяці ця сума змуншилася утричі і становить близько двохсот тисяч гривень щомісяця, розповідає Сергій Онофрійчук. Причиною цього стало те, що значна кількість людей, отримавши субсидію так званими “живими” грошима, не стала оплачувати житлово-комунальні послуги, а використала кошти на власні потреби.
Та у цьому є і зворотній бік. Очевидно, що ті, хто отримав монетизовану субсидію і не заплатив за послуги, вже найближчим часом втратить субсидію. Така вимога законодавства — право на неї мають лише ті споживачі, які справно платять. Вийде, що і субсидію відберуть, і борги нікуди не подінуться, лише накопичуватимуться.
Зважаючи на критичний стан на водоканалі, депутати одноголосно пішли назустріч, і виділили два мільйони гривень погашення заборгованості з різниці між фактичною вартістю послуг з водопостачання та діючими тарифами. Ці кошти у бюджеті віднайшли, зменшивши на відповідну суму видатки на теплоенерго.
А насамкінець сесії депутати прийняли доволі несподіване рішення, раніше не анонсоване. Отримавши від заступника міського голови Сергія Онофрійчука інформацію про те, що чимало впливових у місті людей, серед яких — і діючі депутати міської ради, є злісними боржниками зі сплати за житлово-комунальні послуги, народні обранці виступили з ініціативою оприлюднити прізвища тих своїх колег-депутатів, які не платять за житлово-комунальні послуги. Це рішення також було підтримано одноголосно.