DSC_7516Політичне протистояння на Житомирщині набирає обертів з новою силою і відбувається не лише у сесійних залах місцевих рад. Черговий рецидив “політики по-житомирськи” відбувся днями у Бердичеві.
Ще у жовтні минулого року обласна організація партії “Батьківщина” на чолі із нинішньою головою обласної ради Анжелікою Лабунською звернулася до суду з позовом до газети “Бердичівські новини”. Партійці стверджували, що редакція відмовилася опублікувати відповідь “Батьківщини” на одну із публікацій у спецвипуску газети, яка була здійснена у ході виборчого процесу. При цьому, як аргумент відмови, представники “Батьківщини” заявили, що просто не застали нікого у редакції у той момент, коли до журналістів прийшов якийсь кур’єр. Те, що редакція понад десять років знаходиться там, де й завжди і всі її та її працівників знаходять завжди у будь-який час, коли це потрібно, партійці промовчали.
Суддя Бердичівського міськрайонного суду Анатолій Зайцев визнав аргументи представників “Батьківщини” вагомими і, відзначивши у своєму рішенні на зразок того, що редакція зобов’язана визначити поміж себе відповідальну людину, яка увесь час знаходитиметься на місці, зобов’язав “БН” видати окремий спецвипуск газети і, опублікувавши у ньому відповідь “Батьківщини”, розповсюдити його за власний рахунок.
Не погодившись із таким рішенням судді, представники газети подали апеляцію, яку, втім, суд не задоволив. За виборчим законодавством рішення апеляційного суду є остаточним і оскарженню не підлягає, набуваючи чинності з моменту проголошення.
Пікантність ситуації полягала у тому, що, відповідно до закону опублікувати відповідь газета мала право не пізніше дня голосування, тобто — не пізніше 00.00 годин 25 жовтня. А рішення апеляційного суду було проголошено (і, відповідно, набуло чинності) близько 20.00 суботи, 24 жовтня. Тобто, на виконання рішення суду у журналістів було не більше чотирьох годин, за які треба було не лише зверстати номер, домовитися з якоюсь типографією про терміновий друк, перерахувати їй кошти (у цей час банківські операції вже не здійснювалися), віддрукувати газету і розповсюдити її. Проблема полягала у тому, що “Батьківщина” не надала редакції інформацію, яку вона мала опублікувати (відповідна стаття надійшла на електронну адресу вже в ніч на 25 жовтня).
Зважаючи на це, представники редакції терміново вирушили із апеляційного суду одразу у Бердичівський міськрайонний із заявою, в якій просили роз’яснити рішення суду. З одного боку: вони ніби й зобов’язували “БН” зробити спецвипуск, на що тим само рішенням суду було дано два дні. З іншого боку — сама “Батьківщина” не надала інформації, що саме треба було опублікувати. Та суд чомусь, незважаючи на виборчий період, у суботу увечері не працював, жодного чергового судді на місці не виявилося. Лише у неділю, вже у день голосування, вдалося передати до суду заяву про роз’яснення рішення.
Лише у середині листопада на адресу редакції із суду надійшов лист, у якому містилося рішення судді Анатолія Зайцева за вказаною заявою редакції. Виявилося, що суддя своє рішення виніс, ніби, ще 26 жовтня, тобто, на наступний день після подачі заяви. Представники редакції у суд, за твердженням судді не з’явилися, хоча їх і викликали. Насправді, жодного виклику до суду з цього приводу не надходило. По своїй суті, ніякого роз’яснення суддя на заяву не дав, вказавши, що у рішенні суду все чітко прописано. Те, що це рішення, м’яко кажучи, суперечить виборчому законодавству, Анатолій Зайцев увагою оминув. Фактично, суддя виніс рішення “заднім числом”, надіславши його у редакцію вже по завершенні виборчого процесу. Це можна було б поставити під сумнів, але поштові штемпелі на конверті є яскравим цьому підтвердженням.
На цьому можна було б поставити крапку. Проте… “Батьківщина” звернулася до поліції із заявою, у якій вимагала відкрити кримінальне провадження проти “Бердичівських новин” за невиконання рішення суду. Бердичівські поліцейські розібралися у ситуації і відмовили партійцям у відкриті провадження. Проте… “Батьківщина” звернулася до суду зі скаргою на рішення бердичівських поліцейських і таки домоглася свого. Той же суддя Анатолій Зайцев зобов’язав поліцію внести дані про вчинення редакцією “злочину” до Єдиного реєстру досудових розслідувань і розпочати кримінальне переслідування журналістів. Ноу коммент…
Прикметно те, що не чекаючи ні кримінальних переслідувань, ні навіть роз’яснень судді про те, як виконувати його рішення, “Бердичівські новини” виконали все, як і зазначено у рішенні: видали і безкоштовно розповсюдили спецвипуск газети із відповіддю “Батьківщини”…
Можна було б посміхнутися винахідливості житомирських “батьківщинців” під проводом Анжеліки Лабунської (саме за її підписом надходили у редакцію вимоги про опублікування відповіді), як використовувати поліцію в політичній боротьбі в місті . Якби не одна деталь – Житомирщину накриває кримінальна хвиля, на вулицях міст і сіл з автомата розстрілюють людей, вибухають гранати, а поліція Житомирщини, замість того щоб ловити злочинців, “вбиває” час і людські ресурси опитуючи журналістів за надуманими звинуваченнями лідерів партії “Батьківщина”.