Бердичів знаходиться на шляху сталого енергетичного розвитку. І це вже не наміри, а конкретні дії, які робить міська влада, заручившись підтримкою міжнародних інституцій.
У березні минулого року Бердичів став одним із міст-учасників проекту LINК «Місцеві ініціативи задля сталого розвитку України», який вже третій рік впроваджується на теренах нашої держави Міжнародним регіональним екологічним центром (Угорщина) за підтримки урядів Сполучених Штатів Америки, Нідерландів і Норвегії.
Проект реалізується у п’яти містах – Бердичеві, Івано-Франківську, Черкасах, Полтаві та Лубнах. У згаданих муніципалітетах наразі працюють над створенням місцевих планів дій в галузі довкілля та енергетики.
В рамках проекту була підписана Угода про співпрацю між Бердичівською міською радою та Регіональним екологічним центром, представники якого днями завітали до нашого міста, щоб ознайомитися з напрацюваннями, які вже має Бердичів у плануванні ефективних енергетичних заходів, та щоб надати необхідну консультативну допомогу. Про цілі проекту нагадала регіональний координатор LINК Олександра Халайм.
Одним із основних компонентів LINК є підготовка Плану дій, який передбачає, на основі проведеного аналізу, розробку заходів з енергетичної безпеки на місцевому рівні.
Написання плану, з допомогою міжнародних експертів, здійснює спеціально створена робоча група на чолі із заступником міського голови Тамілою Павлішиною. На який результат можна очкувати у разі якісної підготовки і затвердження цього документу, розповіла регіональний координатор LINК Ганна Корнієнко.
Основою для підготовки місцевого Плану дій став огляд енергетичного сектора Бердичева, результати дослідження громадської думки містян (саме опитування проводилося влітку минулого року) та обрахунок індикативних показників на основі зібраних даних. Місто провело грутновну попередню роботу із залученням усіх служб та зацікавлених сторін. Було зібрано та проаналізовано інформацію, що містить енергетичну складову.
Проект LINК важливий для міста. Його впровадження дозволить систематизувати вже проведену роботу у сфері енергоефективності, визначити пріоритети на майбутнє та відкриє шлях для залучення коштів міжнародних та вітчизняних інвесторів, відзначила заступник міського голови Таміла Павлішина.
Опрацювання даних енергетичного сектора дало можливість визначити низку основних енергетичних проблем міста. Зокрема це висока затратність енергоносіїв по житлових будинках і спорудах муніципального сектора та недостатня частка поновлювальних джерел, зауважив енергоменеджер міської ради Михайло Май, який безпосередньо займався розрахунком індикативних показників.
У переліку визначених проблем – також втрати теплової енергії, висока енергозатратність подачі питної води, низька ефективність роботи систем очистки стічних вод та моніторингу споживання енергоресурсів, а також недостатня обізнаність населення з питань енергоефективності та застосування альтернативних джерел енергії.
Усе це лягло в основу переліку заходів, виконання яких і буде кінцевим результатом Плану дій. Серед таких заходів – утеплення будівель шкіл та дитячих садочків, міського плавального басейну, продовження цієї роботи в Центральній міській лікарні; модернізація котелень, тепло- і водомереж, обладнання на каналізаційних насосних станціях; стимулювання ОСББ до впровадження енергозберігаючих заходів; подальше облаштування контейнерних майданчиків закритого типу для збору твердих побітових відходів; встановлення системи керування зовнішнім освітленням тощо.
Кошти на реалізацію одного із цих заходів Бердичів отримає в рамках проекту LINК. Йдеться про суму у 30 тис.євро. Для цього місто має сформувати проектну заявку і подати її на грантове фінансування.
У найближчі місяці План дій в галузі довкілля та енергетики м.Бердичева має бути розглянутий і затверджений міською радою.
Лілія Березовенко, член робочої групи із впровадження проекту LINК в м.Бердичеві