В українському політикумі прийнято все «валити» на попередників. Так було і є, незалежно від того, хто знаходиться при владі: проєвропейські, чи проросійські політики.
Очікувалося, що ситуація кардинально зміниться після Революції Гідності. Тоді активісти, які з’явилися на гребені революції, обіцяли покласти край беззаконню, яке творилося за часів Януковича. А під час місцевих виборів торік чимало кандидатів у депутати розібратися з діяльністю попереднього злочинного режиму, який і землі наліво-направо роздавав, і олігархам сприяв у всьому, забуваючи про простий народ. Не була винятком і Житомирська область, де окремі політичні сили заявляли, що проведуть ревізію всіх раніше прийнятих рішень депутатами попереднього скликання, основу якого складали екс-регіонали.
Як сталося на практиці, добре ілюструє ситуація із прийняттям рішення про долю кількох земельних лісових ділянок у Володарськ-Волинському районі.
Ще влітку 2014 року ТОВ «Межиріченський гірничо-збагачувальний комбінат», власником якого є олігарх Дмитро Фірташ, звернулося до Червоноармійського лісгоспу з проханням відмовитися від користування земельними лісовими ділянками загальною прощею 95 гектарів на користь комбінату. У лісгоспі проти такої пропозиції не заперечували, але оскільки лісгосп є складовою частиною комунального агролісогосподарського підприємства «Житомироблагроліс», порадили звернутися до обласної ради для прийняття відповідного рішення.
Рік тому, 28 травня 2015 року Житомирська обласна рада прийняла рішення, яким погодилася на пропозицію Дмитра Фірташа і вилучила ці земельні ділянки з користування лісгоспу, щоб у подальшому передати їх Межиріченському гірничо-збагачувальному комбінату» для видобутку ільменітових руд (оксид титану). У подальшому процес відмови лісгоспу від землі був ще закріплений нотаріально і Дмитро Фірташ вже міг би готуватися до видобутку руди.
Однак, із таким рішенням не погодилася прокуратура області. У серпні минулого року до окружного адміністративного суду було подано позов з вимогою скасувати рішення сесії обласної ради з тієї підстави, що обласна рада перевищила свої повноваження. Згідно чинного законодавства, вилучення та зміна цільового призначення земельних ділянок, вкритих лісами, відбувається виключно за згодою Кабінету Міністрів України. Обласна рада, у свою чергу, приймаючи таке рішення, намагалась обійти визначену чинним законодавством складну процедуру погоджень та зменшити площу лісів. При цьому – без сплати до бюджету втрат за виведення з обороту земельних лісових ділянок.
Правда, окружний адмінсуд у листопаді минулого року відмовив прокуратурі у задоволенні її позову з тих підстав, що, на думку суду, обласна рада мала право розпоряджатися на власний розсуд земельними ділянками. Прокуратура з таким вердиктом суду не погодилася і оскаржила його в апеляції.
І от вже у цьому році апеляційний адміністративний суд прийняв рішення, яким позов прокуратури задоволив повністю, визнавши рішення обласної ради незаконним. Здавалося б – справедливість взяла гору і мешканці громади матимуть під боком не чергові кар’єри зі шкідливими наслідками для екології, котрі збагачуватимуть чергового олігарха, а зелені лісові масиви.
Та не тут-то було. Хоч зараз у нас і нова обласна рада, котра прийшла на зміну попередньому «злочинному» режиму, але так само діє на догоду олігархам. Житомирська обласна рада на чолі із мільйонером Анжелікою Лабунською та підпорядкованими їй юристами подала касаційну скаргу на рішення апеляційного суду, вважаючи, що попередники прийняли законне рішення на користь олігарха Фірташа.
Наразі ця справа знаходиться на розгляді у Вищому адміністративному суді і наші журналісти слідкуватимуть за її перебігом.
Відзначимо, що, за «дивним» збігом обставин, торік Анжеліці Лабунській, яка і без того є небідною людиною (за минулий рік її доходи становили понад 5 мільйонів чотириста тисяч гривень, ще вона має майже 73 мільйони гривень банківських вкладів), хтось подарував одразу дві земельні ділянки, про що зазначено у її декларації про доходи за минулий рік.