PodsneznikiЗ метою охорони ранньоквітучих ендемічних та реліктових і зникаючих рослин, а також рослин, занесених до Червоної книги України, та попередження правопорушень у цій галузі в Бердичівському районі щорічно проводиться операція «Первоцвіт».
– Дуже важливою складовою операції “Первоцвіт” є пропоганда відмови від купівлі первоцвітів. Крім того торгівля первоцвітами, як продаж так і купівля, є порушеннями законів України «Про Червону книгу України», «Про рослинний світ», «Про охорону навколишнього середовища України» та інших, –коментує начальник превентивного відділу Бердичівського ВП ГУНП Олег Остріцький.
Практично всі первоцвіти охороняються або Червоною книгою України, або регіональними Червоними списками, а деякі з них уже знаходяться на межі повного знищення. Серед зникаючих рідкісних первоцвітів – усі види підсніжників, білоцвітів, сон-трави, диких тюльпанів, шафранів і добре відома нам черемша, або цибуля ведмежа. Масовий збір на продаж рідкісних рослин призводить до послаблення, а у невеликих місцезростаннях – до повного пригнічення насіннєвого поновлення. Це в своєю чергою веде до генетичного виродження.
Збирати та продавати такі рослини суворо заборонено! Відповідальність за такі дії передбачена Кодексом України про адміністративні правопорушення, зокрема, згідно зі ст. 88-1 КУпАП «Порушення порядку придбання чи збуту об’єктів рослинного світу, які перебували в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, занесених до Червоної книги України, або які охороняються відповідно до міжнародних договорів України», тягне за собою накладення штрафу від 1700 до 3655 грн. із конфіскацією незаконно добутого».
Стаття 90 КУпАП гласить, що порушення вимог щодо охорони видів тварин і рослин, занесених до Червоної книги України, погіршення середовища зростання рослин, занесених до Червоної книги України, знищення, незаконне вилучення їх з природного середовища тягне за собою накладення штрафу на громадян 340-510 грн. і на посадових осіб 510-850 грн. з конфіскацією незаконно добутого.
– Наразі працівниками превентивного блоку Бердичівського відділу поліції відносно осіб, які реалізовували первоцвіти, складено 3 адмінстративні протоколи та конфісковано незаконно здобуте. Тобто дані особи будуть притягнуті до відповідальності, а саме до накладення штрафу, розмір якого визначатиме суд, – розповів Олег Петрович. Закликаємо всіх небайдужих громадян не залишати без уваги жодного факту торгівлі, а також не зривати, не продавати і не купувати перших весняних квітів заради збереження їх краси для майбутніх поколінь!
Бережіть природу! Не зривайте первоцвіти та не купуйте їх!
Бердичівський відділ поліції
ГУНП в Житомирській області